• Budząca się szkoła

        • Możemy oficjalnie podzielić się wiadomością, że dołączyliśmy do grupy szkół pracujących zgodnie z modelem edukacji pod nazwą Budząca Się Szkoła. Oto link do żywej mapy z naszą pinezką:

          Budząca się Szkoła – Moje Mapy Google

          Na Opolszczyźnie jesteśmy czwartą z kolei szkołą, przed nami dołączyły SP TAK im. I. Sendlerowej, PLO VI im. Gen. L. Okulickiego „Niedźwiadka” , PSP im. S. Żeromskiego w Brynicy. Miło nam będzie nawiązać współpracę ze wspomnianymi uczestnikami, wymieniać się doświadczeniem, spotykać na warsztatach inspirujących organizowanych przez BSS.

          W naszej szkole inicjatorkami pracy zgodnie z zasadami BSS są panie: Magdalena Barczyk, Bożena Dziatkiewicz – Janusz, Ewa Niemczyk oraz Monika Leszyńska. Obecnie dołączyła jeszcze pani Katarzyna Mróz. Powoli będziemy przekonywać pozostałych nauczycieli, zachęcać rodziców, wspierać uczniów zgodnie z tegorocznym hasłem:

          By pokazać, czym tak naprawdę BSS szkoła nie jest, jak jest daleka od znanej nam edukacji, a jak bliska potrzebom współczesnego ucznia, pozwolimy sobie na początek zaproponować niezwykle ciekawe spotkanie ekspertów - dr Mikołaj Marcela, prof. Roman Lempert, dr Tomasz Tokarz, dr Marzena Żylińska opowiedzą nie tylko o modelu pruskim, od którego właśnie staramy się odejść, ale przede wszystkim wskażą kierunki do działania dla szkół BSS. Wystarczy kliknąć:

          Pruski model edukacji - epitet, metafora czy może fakt? | Pruski model edukacji - epitet, metafora czy może fakt? | By Budząca się szkoła | Facebook

          Zachęcamy również do polubienia konta fb Budzącej Się Szkoły, która inspiruje, motywuje, pozwala zrozumieć 😊

          Do zobaczenia w działaniu 😊

          PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ W I SEMESTRZE 

          Chciałabym krótko podsumować moje działania w ramach Budzącej Się Szkoły (BSS).

          Obiecałam pokazywać, i pokazuję co kilka lekcji, że świat nie kończy się ani na Opolu, ani na studiach medycznych czy prawniczych.  I nie występuję tu przeciwko Państwu, tylko zaciekawiam światem :P I zawsze z angielskim lektorem oraz angielskimi napisami. Więc widzieliśmy już filmy dokumentalne o pracy na lotniskowcu, najlepszych na świecie szkołach dla kaskaderów, dublerów filmowych, choreografów filmowych scen walk, o egzaminach wstępnych do szkoły cyrkowej, o myciu Burj Kalifa z zewnątrz, lotniczej straży pożarnej, pracy na pit stopie F1, renomowanej szkole dla lokajów oraz światowej czołówce filmowych charakteryzatorów. Wiadomo, wszystko gdzieś w świecie, najczęściej w kraju anglojęzycznym  J No ale kto nie chciałby się uczyć w Monte Carlo czy Hollywood, albo pracować w Dubaju :P

          W części klas mamy już za sobą debiuty w „bieganych” kartkówkach, co prawda bez rekordów prędkości :D  ale z refleksją nad poprawnością formy :P Mamy za sobą ustny sprawdzian, mamy zupełnie inną pracę nad utrwalaniem słownictwa, czyli W ILE DO SETKI? (rekord nadal należy do klasy V) co, mam nadzieję, zdejmie z pleców jeszcze trochę stresu i doda kilkadziesiąt minut wolnego czasu po południu. 

          Gramatyka z kolei jest przerabiana nie tylko przy konkretnym temacie, ale również przy okazji, na zasadzie: O, A CO NAM SIĘ TUTAJ PRZYTRAFIŁO? CO TO ZA CZAS? KIEDY STOSUJEMY? itp. bo czas dotychczas przeznaczany na kartkówki wykorzystujemy właśnie na dodatkowe objaśnianie J

          Więc działania w czasie lekcji nam się zagęściły. Podskoczyła wydajność, bo wisi nad głową: JAK NIE ZMARNUJEMY CZASU TO ZMIEŚCI SIĘ FILM. Myślę też, że przynajmniej połowa uczniów idzie na angielski bez strachu. No i jest mnóstwo rąk w górze na każdej lekcji J

          Nie przepisujemy książki do zeszytu. Zamiast tego więcej mówimy, by ćwiczyć prawdziwą komunikację.

          Zwolniło też bardzo ocenianie cyfrowe. W tej kwestii najlepiej radzą sobie klasy IV i V. Ale to wiadomo.  Powoli oswajamy się z oceną kształtującą, która w drugim semestrze będzie oparta na KRYTERIACH SUKCESU, zamiast na stosowanym do niedawna PSO czy bardzo rozbudowanych wymaganiach edukacyjnych na poszczególne cyferki. Wspomniane kryteria sukcesu będą obejmować komunikację językową na danym poziomie, wyrażoną następująco:

          1. Postęp i przyrost wiedzy adekwatny do możliwości ucznia.
          2. Zaangażowanie adekwatne do możliwości ucznia.

          Będą to dwie osobne ramki z dopisywanymi przeze mnie co jakiś czas komentarzami.

          To tyle jak na początek działań w ramach BSS. Trochę odkrywamy Amerykę, trochę przenosimy środek ciężkości na inne działania i aktywności, mając na uwadze psychiczne i fizyczne odciążenie uczniów. Proszę porozmawiać z dziećmi o tym jak się czują przed lekcją, czy pasuje im forma sprawdzianu, czy oglądając wspomniane filmy widzą możliwości jakie daje im znajomość języka angielskiego J

          Zależy mi też, by Państwo włączyli się w BSS. W miarę możliwości w grupach klasowych można wymieniać opinie i komentować konkretne działania w ramach ogólnopolskiej akcji BSS, można wklejać linki z filmikami, udzielać się w komentarzach na fb.

          Monika Leszyńska

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 26 im. Książąt Opolskich w Opolu, ul. Groszowicka 12
      • (077) 454-05-74
      • ul. Groszowicka 12 45-517 Opole Poland
      • 754-23-36-007
      • 000698408
      • INTERNET COMMUNITY Adam Korzuch e-mail: korzuch@infoic.pl
      • Rada Rodziców w PSP nr 26 w Opolu działa na rzecz wychowawczej i opiekuńczej funkcji szkoły. Wspiera wiele przedsięwzięć organizacyjnych (kiermasze, festyny, Dni Patrona) gromadzi fundusze oraz uczestniczy w realizacji ważnych zadań szkoły. Działa w oparciu o swój regulamin.
      • 05 1240 3103 1111 0010 07910178
      • Rada Rodziców Funkcja Michał Król - przewodniczący Magdalena Kaczmarska - zastępca przewodniczącego
    • Logowanie