27. Mikołajkowy Festiwal Piosenki Dziecięcej
4Aż 56 uczniów z opolskich szkół wzięło udział w 27.Mikołajkowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej,który odbył się w ostatni dzień listopada na scenie Młodzieżowego Domu Kultury.Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy czwartej Ola Czerny,Daria Daniel,Emilka Taskin,Michalina Król z klasy trzeciej oraz z klasy drugiej Oliwia Ferenc,Maja Bożek,Marysia Gielnik i Laura Tracz
Do ścisłego finału konkursu jury powołane przez organizatora zakwalifikowało 14 uczestników w tym dwie uczennice z naszej szkoły:Maję Bożek i Oliwię Ferenc. Ich występ podczas koncertu laureatów możemy zobaczyć już w najbliższą sobotę 9.12 na opolskim rynku o godzinie 16.00 Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy!
Joanna Pustuła
W poszukiwaniu magii świąt
Przed nami niezwykły i magiczny czas. Już za chwilę mikołajki, choinka, Boże Narodzenie i wymarzone prezenty. Klasy trzecia i czwarta w piątek, 1 grudnia, wybrały się na spotkanie ze Świętym Mikołajem, na którego już czekają wszystkie dzieci, dorośli też 😊 W Operze Wrocławskiej w trakcie spektaklu pt. „Mikołaj w mikołajki” mieliśmy okazję przeżyć niezwykłą przygodę. W świecie pięknej muzyki, baletu i baśni nie tylko spotkaliśmy Mikołaja, ale też przypomnieliśmy sobie o tym, co w świętach najpiękniejsze. Najcenniejszym prezentem jest uśmiech, dobre słowo i życzliwość. A żaden z prezentów nie zastąpi nam bliskich i domowego ciepła.
Nie mieliśmy sań, dlatego pojechaliśmy do Wrocławia pociągiem i dla części uczniów to też była nowa i niesamowita przygoda.
Anna Huzar
Kiermasz szkolny- już niebawem!
Kiedy? - sobota 9.12
O której? - 15.00-18.00
Gdzie? - budynek PSP nr 26 (parter i I piętro)
Warsztaty świąteczne w klasie III
Uczniowie klasy III przygotowywali aniołki oraz laski cukrowe ze sznurka na kiermasz świąteczny. Każdy dzielnie pracował by przygotować jak najwięcej dekoracji świątecznych. Cierpliwość i wytrwałość były nam bardzo potrzebne. Dziękujemy Pani Sabinie za pomoc i organizację warsztatów.
S. Mrahs
Drugie zadanie projektu edukacyjnego "Natalia i Antek w świecie wielkiej matematyki"
Podczas realizacji kolejnego zadania projektu edukacyjnego "Natalia i Antek w świecie wielkiej matematyki" klasy drugie poszukiwały matematyki tym razem na dworcu kolejowym. W tym celu uczniowie wybrali się na wycieczkę na Dworzec Główny w Opolu aby tam przekonać się osobiście jak matematyka jest obecna w naszym życiu codziennym. Następnie do zadań uczniów należało zaplanowanie podróży pociągiem z uwzględnieniem trasy podróży, godzin odjazdu i przyjazdu oraz czasu trwania podróży a także jej kosztów. Najlepsza nauka to nauka przez działanie i zabawę!
B. Szetela
Wizyta w Niewidzialnej Przestrzeni
Uczniowie klas IIa, IIb i III udali się na ciekawe warsztaty do Niewidzialnej Przestrzeni. Jest to miejsce, gdzie każdy doświadczyć mógł jak funkcjonuje i czuje się osoba z niedowidzeniem lub niewidoma. Takie zajęcia pokazały nam jak trudno żyć w "ciemności", ale pokazała, że warto doceniać to co mamy.
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji również w naszej szkole nie zabrakło różnych działań związanych z tym świętem. Oczywiście każdy uczeń przyniósł swojego misia, by móc o nim opowiedzieć i przedstawić kolegom, koleżankom. Panie bibliotekarki przypomniały uczniom ciekawe przygody literackich pluszowych bohaterów, w tym lubianego i znanego dzieciom Kubusia Puchatka. Klasa trzecia dowiedziała się, że oprócz bohaterskiego niedźwiadka Wojtka historia wspomina również niedźwiedzicę Baśkę. Opowieści o prawdziwych i fikcyjnych przygodach misiów połączone zostały z plastycznymi, twórczymi aktywnościami uczniów. Powstały piękne prace, a przede wszystkim był to czas dobrej zabawy połączonej z nauką.
Barbara Passon
"Nie rób drugiemu co Tobie nie miłe"
Uczniowie klasy 1a wykonali prace plastyczne do lektury "Brzydkie kaczątko”. To bajka z lekcją moralną dla ludzi, aby zaakceptowali siebie takimi, jakimi są naprawdę. Opowiada historię nowo wyklutej kaczuszki, która jest powszechnie odrzucana i wykorzystywana przez innych za to, że nie wygląda jak inni.
Beata Okuniewska
Jubileusz PSP nr 5 w Opolu
40 lat minęło......
Tymi słowami - znanej skądinąd piosenki - rozpoczął się 22 listopada Jubileusz 40 -lecia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im.Karola Musioła w Opolu.
Uczniowie naszej szkoły Maja Kulik i Kuba Konieczyński z klasy 7 mieli przyjemność i zaszczyt podczas uroczystego jubileuszowego koncertu zaśpiewać. "Dumka na dwa serca" z repertuaru Edyty Górniak i Mietka Szcześniaka w wykonaniu naszych szkolnych wokalnych talentów pięknie wpisała się w nostalgiczny charakter tego niecodziennego wydarzenia
Dzień Życzliwości
22 listopada obchodziliśmy w szkole Dzień Życzliwości. Każdy założył coś w kolorze żółtym jako symbol koloru radości i nadziei. Klasy młodsze wspólnie przygotowały promienie słońca zbudowane z odrysowanych dłoni, jako symbol rozsyłania życzliwości na cały świat. Na zakończenie zatańczyliśmy razem wsolnie LABADO :) Dbajmy oto by życzliwość gościła w naszych domach, szkołach miejscach pracy nie od święta, ale na co dzień.
S. Mrahs
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
5Dzisiaj,20 listopada, obchodzono w naszej szkole Dzień Praw Dziecka.
Data ta nawiązuje do rocznicy przyjęcia przez ONZ Konwencji Praw Dziecka, która ma za zadanie ochronę praw dzieci na całym świecie. Celem tego święta jest uświadamianie najmłodszym, że mają swoje prawa i powinni wiedzieć jak z nich korzystać. Dorosłym ten listopadowy dzień ma przypominać, że prawa dzieci nie tylko mają być przez nich respektowane, ale mają też stać na ich straży.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Już w poniedziałek - 20 listopada, wspólnie będzie obchodzić Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF. Odbędzie się debata klas starszych, wspólny przemarsz z balonami oraz tańce i zabawy dla wszystkich podczas długiej przerwy. Pamiętajcie by założyć coś NIEBIESKIEGO!
Klasa IV w projekcie e-Twinning
4Klasa IV w tym semestrze bierze udział w projekcie e-Twinning pt. „Bajki, baśnie i bajeczki”. W ramach w/w projektu w dniu 06.11.23 klasa IV zorganizowała obchody z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci Bajek . Uczniowie klas młodszych jak i starszych w tym dniu przybrały postacie z bajek. Uczniowie naszej szkoły miały w tym dniu okazję czuć się jak w bajce. Poprzez swoją kreatywność , dobrą zabawę wytworzyły czas magii, który pozwolił im się zagłębić w swoją ulubioną postać i czuć się jak prawdziwa postać z swojej ulubionej bajki.
Gizela Lisy
Opolszczyzna Śpiewa
Niepodległość - słowo to ,szczególnie w miesiącu listopadzie, jest na ustach wszystkich. Nie inaczej było podczas koncertu "Opole śpiewa o Niepodległości" zorganizowanego przez Stowarzyszenie "Opolszczyzna Śpiewa" w piątek 17 listopada w auli PSP nr 5 w Opolu. Chór naszej szkoły wraz z innymi chórami opolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych wykonał te mniej znane i te bardzo popularne pieśni patriotyczne, które wybrzmiały również dzięki zaangażowaniu i przy współudziale licznie zebranej na auli publiczności. To piękne wydarzenie artystyczne dostarczyło nam wielu niezapomnianych patriotycznych wzruszeń.
Zajęcia w Pracowni Muchy Odpaduchy
4Uczniowie klasy III wybrali się do Pracowni Muchy Odpaduchy. Podczas zajęć pozwalaliśmy tajniki procesu recyklingu. Utwalaliśmy swoją wiedzą dotyczącą segregacji śmieci. Wykonaliśmy ciekawe prace, a na zakończenie odśpiewaliśmy piosenkę przygotowaną przez Muchę Odpaduchę.
S. Mrahs
Wycieczka do Mosznej
7Klasy drugie, tym razem, odwiedziły Polską Szkołę Magii i Czarodziejstwa na Zamku w Mosznej. Podróż zabrała uczniów do świata magii i tajemniczości. Za pomocą Tiary Przydziału wędrowaliśmy w członkowskich szatach po uroczych zamkowych komnatach oraz braliśmy udział w ekscytującej lekcji magii i eliksirów. Forma zajęć inspirowana przygodami Harrego Pottera oraz Hogwartem była niezapomnianym przeżyciem.
R. Kaczmarczyk i B. Szetela
Święto Niepodległości- 11 listopada
"Dzisiaj wielka jest rocznica
jedenasty listopada.
Tym co zmarli za ojczyznę
hołd wdzięczności Polska składa. [...]"„Jedenasty listopada” Ludwik Wiszniewski