• Więcej wsparcia, mniej kontroli

            31.10.2023

            Możemy oficjalnie podzielić się wiadomością, że dołączyliśmy do grupy szkół pracujących zgodnie z modelem edukacji pod nazwą Budząca Się Szkoła. Oto link do żywej mapy z naszą pinezką:

            Budząca się Szkoła – Moje Mapy Google

            Na Opolszczyźnie jesteśmy czwartą z kolei szkołą, przed nami dołączyły SP TAK im. I. Sendlerowej, PLO VI im. Gen. L. Okulickiego „Niedźwiadka” , PSP im. S. Żeromskiego w Brynicy. Miło nam będzie nawiązać współpracę ze wspomnianymi uczestnikami, wymieniać się doświadczeniem, spotykać na warsztatach inspirujących organizowanych przez BSS.

            W naszej szkole inicjatorkami pracy zgodnie z zasadami BSS są panie: Magdalena Barczyk, Bożena Dziatkiewicz – Janusz, Ewa Niemczyk oraz Monika Leszyńska. Obecnie dołączyła jeszcze pani Katarzyna Mróz. Powoli będziemy przekonywać pozostałych nauczycieli, zachęcać rodziców, wspierać uczniów zgodnie z tegorocznym hasłem:

             

             

            By pokazać, czym tak naprawdę BSS szkoła nie jest, jak jest daleka od znanej nam edukacji, a jak bliska potrzebom współczesnego ucznia, pozwolimy sobie na początek zaproponować niezwykle ciekawe spotkanie ekspertów - dr Mikołaj Marcela, prof. Roman Lempert, dr Tomasz Tokarz, dr Marzena Żylińska opowiedzą nie tylko o modelu pruskim, od którego właśnie staramy się odejść, ale przede wszystkim wskażą kierunki do działania dla szkół BSS. Wystarczy kliknąć:

            Pruski model edukacji - epitet, metafora czy może fakt? | Pruski model edukacji - epitet, metafora czy może fakt? | By Budząca się szkoła | Facebook

            Zachęcamy również do polubienia konta fb Budzącej Się Szkoły, która inspiruje, motywuje, pozwala zrozumieć 😊

            Do zobaczenia w działaniu 😊

            M.L.

             

          • „Przerwa na czytanie- czytanie na przerwie”

            26.10.2023

            W środę, 25 października, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły  wzięli udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej Akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Podobnie jak w latach ubiegłych społeczność szkolna dołożyła swoją cegiełkę do tej wielkiej akcji promującej czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Wydarzenie to stało się kolejną okazją do integracji uczniów i nauczycieli. Klasy pierwsze odwiedziła Pani Dyrektor, a w klasach drugich i trzeciej lektorkami zostały uczennice klasy ósmej. Uczniowie klas starszych sami poradzili sobie  z tym ważnym zadaniem. Utworami, które zajęły czołowe miejsce w naszej akcji były wiersze Juliana Tuwima - rok 2023 ogłoszono rokiem tego poety. W ten sposób chcieliśmy uczcić siedemdziesiątą rocznicę śmierci poety, którego wiersze zna każde dziecko. Wydarzenie to odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „ Cała Polska czyta dzieciom”.
            A. Huzar

          • Archipelag skarbów dla klas 7 i 8

            26.10.2023

            23 i 24.10 uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w warsztatach z programu Archipalag Skarbów. Rozmawiali o szczęściu, miłości, przyjaźni, miłości i dorastaniu. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Treści programu i przekaz spotkały się z dużą akceptacją i zadowoleniem. Warsztaty odbyły się również dla nauczycieli i rodziców.
            I. Kiziak 

          • II SZKOLNY TURNIEJ MEDIACJI

            26.10.2023

            20 października 2023 r. dzień po Międzynarodowym Dniu Mediacji odbył się II Szkolny Turniej Mediacji w naszej szkole. Turniej otworzyła Pani Dyrektor Danuta Kamińska. Następnie mediator i organizator Beata Borecka-Sierpina przybliżyła uczestnikom turnieju informacje o mediacji, jako metodzie rozwiązywania sporów, w której osoba trzecia pomaga stronom we wzajemnej komunikacji, określeniu interesów i kwestii do dyskusji oraz dojściu do wspólnie akceptowalnego konsensu. W turnieju wzięło udział 13 uczniów, tworząc 3 grup mediacyjnych (kl. VI, VII i VIII). W trakcie prowadzenia sesji mediacyjnych uczniowie mieli możliwość rozwijania umiejętności pozytywnego komunikowania się i ustalenia dokąd cała klasa pojedzie na wycieczkę. Jury w składzie: Beata Borecka-Sierpina, Magdalena Tomalska, Ilona Kiziak wyłoniło następujacych lauretaów:

            Pierwsze miejsce zajął zespół kl. VI w składzie Julia Rudnicka, Zuzanna Kamińska, Chiara Triebert, Stanisław Grzyb.
            Drugie miejsce zajął zespół z klasy VII w składzie Agata Kurc, Winsze Filip, Oliwier Kozubek, Szymon Osmolińsku.
            Trzecie miejsce zajął zespół z klasy VIII w składzie Aleksandra Zydorek, Elżbieta Sadzik, Anna Lazar, Hanna Mitek, Mieszko Mąkosza.
            Wszystkim uczestnikom Turnieju gratulujemy!

          • Dzień Edukacji Narodowej

            15.10.2023

            13 października zorganizowano apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy VI przypomnieli jak ważna jest rola nauczyciela a chór szkolny pod opieką Pani Joanny śpiewająco złożył życzenia. Zwrócono uwagę na ważną rocznicę - 250 lat Komisji Edukacji Narodowej.  

          • 250 lat Komisji Edukacji Narodowej

            15.10.2023

            Komisja Edukacji Narodowej została powołana do życia z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego uchwałą sejmu rozbiorowego z 14 października 1773 roku. Polska znajdowała się wówczas w niezwykle trudnej sytuacji politycznej – tuż po pierwszym rozbiorze. Przed tą całkowicie nową instytucją postawiono zadanie budowy systemu oświaty w Rzeczypospolitej. To właśnie KEN dogłębnie zreformowała polskie szkolnictwo, wprowadziła model wychowania patriotyczno-obywatelskiego oraz nowoczesny program kształcenia. Jej dzieło stało się wzorem dla Europy oraz inspiracją dla następnych pokoleń Polaków, szczególnie w trudnych czasach zaborów. 

            ​​​​​​​

          • "Czytamy z sercem"

            15.10.2023

            Uczniowie klasy 3 wybrali się do Biblioteki Miejskiej Filia nr 15 na zajęcia poświęcone sercu. Podczas spotkania uczniowie poznawali role serca w naszym organizmie. Mieli okazję posłuchać bicia własnego serca. Wspólnie budowali schemat serca oraz ustalili jak można o nie zadbać by być zdrowym.  

          • Wrzosowe zajęcia klas młodszych

            15.10.2023

            Na początku października uczniowie klas młodszych wspólnie posadzili różnego rodzaju wrzosy wokół naszej altany. Każdy wyposażony w łopatkę, rękawiczki i sadzonkę zabrał się ochoczo do pracy. Takie działania pozwalają zintegrować się z grupą oraz uzmysłowić naszym uczniom jak ważne jest dbanie o wspólne dobro, czyli naszą szkołę. 

          • Śląski Rzym zdobyty!

            05.10.2023

            Nysa to przepięknie położone miasto nad rzeką Nysą Kłodzką i  Jeziorem Nyskim, u podnóża Sudetów Wschodnich. We wtorek, 3 października, klasa 4.  wybrała się na wycieczkę pociągiem, by poznać najpiękniejsze miejsca tego starego  miasta. Dawne księstwo biskupie i  twierdza oferuje odwiedzającym wiele zabytków i atrakcji do zobaczenia, ale też zielone skwery zachęcające do odpoczynku. Spędziliśmy wspaniały i  pełen wrażeń dzień, a pogoda i dobre humory nas nie opuszczały. Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze wiele wspaniałych wycieczek. 
            Anna Huzar

          • Czyste powietrze = zdrowe płuca

            05.10.2023

            W piątek - 29 września odbyły się warsztaty dla uczniów klasy 3 podczas, których omwniono jak ważne jest zdrowe powietrze i jak My, możemy dbać o taki stan. Uczniowie poznali sposóby działania odnawialnych źródel energi oraz mieli okazję przetestować kilka ciekawych urzadzeń. Uczniowie klas 1-2  mieli okazję uczestnić w ciekawym spektaklu pt. "Na ratunek Czystolandii"

          • Dzień Chłopaka w klasach młodszych

            03.10.2023

            To był niesamowity czwartek! Sportowo- owocowy Dzień Chłopaka w klasach młodszych! Wszyscy chłopcy z klas 1-3 uczestniczyli w zawodach sportowych z okazji swojego święta. Ciekawe konkurencje, zaangażowanie i niesamowity doping koleżanek  ze swoich klas pozwolił by to popołudnie zostało zapamiętane przez każdego CHŁOPCA!  Po rozgrywkach sportowych, wspólne świecowanie przeniosło się do klas, gdzie każdy otrzymał mały upominek, a wszyscy razem świętowaliśmy przy owocowych przekąskach. 

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 26 im. Książąt Opolskich w Opolu, ul. Groszowicka 12
        • (077) 454-05-74
        • ul. Groszowicka 12 45-517 Opole Poland
        • 754-23-36-007
        • 000698408
        • INTERNET COMMUNITY Adam Korzuch e-mail: korzuch@infoic.pl
        • Rada Rodziców w PSP nr 26 w Opolu działa na rzecz wychowawczej i opiekuńczej funkcji szkoły. Wspiera wiele przedsięwzięć organizacyjnych (kiermasze, festyny, Dni Patrona) gromadzi fundusze oraz uczestniczy w realizacji ważnych zadań szkoły. Działa w oparciu o swój regulamin.
        • 05 1240 3103 1111 0010 07910178
        • Rada Rodziców Funkcja Michał Król - przewodniczący Magdalena Kaczmarska - zastępca przewodniczącego
      • Logowanie